wiara.pl

info

 

Beatyfikacja kard. Newmana

dodane 2009-07-03 20:41

KAI |

Beatyfikacja kard. Johna Henry'ego Newmana powinna odbyć się w Oksfordzie - uważa Francesco Cossiga. Były prezydent Włoch, który uważany jest za wybitnego znawcę jego życia i dzieła, wyraził nadzieję, że ceremonia wyniesienia go na ołtarze będzie miała miejsce w ośrodku uniwersyteckim, którego był profesorem.

Beatyfikacja kard. Newmana
Wikimedia (PD) ©

Kard. John Henry Newman
Portret autorstwa Sir Johna Everetta Millais znajduje się w National Portrait Gallery w Londynie.

Spodziewam się, że kard. Newman zostanie uczczony także w miejscowości Leonforte koło Enny na Sycylii - dodał Cossiga, przypominając, że tam właśnie, w czasie swej podróży po Włoszech, przyszły błogosławiony zapadł na zagadkową chorobę. - Wydawała się ona śmiertelna, ale ocknął się z odrętwienia, mówiąc: "Muszę jeszcze żyć, ponieważ Bóg chce od mnie czegoś, co nie jest mi jeszcze znane". Było to przeczucie nawrócenia się na katolicyzm - uważa Cossiga.

Były prezydent Włoch posiada w swej prywatnej bibliotece komplet dzieł kard. Newmana, zarówno w języku angielskim, jak i w przekładzie na włoski. Uważa, że Newman był „nieobecnym ojcem Soboru Watykańskiego II”. Jako zwolennika prymatu sumienia stawia go obok św. Tomasza Morusa, którego z inicjatywy Cossigi Jan Paweł II ogłosił w 2000 r. patronem polityków.

«« | « | 1 | » | »»

Wykop Sfora

TAGI | BEATYFIKACJA, KARD. NEWMAN, OXFORD

Dodaj swój komentarz »
Pobieranie...
  $ USD 2,8393
  EUR 3,8870
  Fr CHF 2,6778
  £ GBP 4,2853